Tento ročník se může pochlubit zatím největším defilé. Na průvod za zvuku trubek, houslí a bubnů se vydalo více než 250 romských umělců, nechyběl ani koňský povoz  plný ruských tanečnic. Nadšené byly stovky přihlížejících. Na festivalu tradičně zahrály kapely z několika zemí světa.

Výstava je výběrem z Dzurkova obsáhlého a mnohovrstevnatého díla. Je „ušita“ na míru prostorám, v nichž je výstava umístěna, tedy v pražském Museu Kampa. Členění prostoru na 4 různě velké sálky nabízí možnost tematického uskupení skleněných obrazů i soch Rudolfa Dzurka.  První výstavní sál představuje ženu jako zásadní téma umělcovy tvorby i celoživotní pouti. A je to téma, které začíná a končí ve stejném bodě, jako když opisujeme kružnici, ale cestu jsme přitom zakusili obsáhlou: Ach, žena! Žena jako matka, jako láska, jako přítel, žena – milovaný strom, strom života – strom poznání, dárkyně života, něha i had. Druhý sál se noří do stejně tak dávného jako současného, a přesto dobře nepoznaného světa Romů, do jejich prožitků každodennosti, vlastního území, do něhož gádžové sice tak rádi nahlížejí, ale pod pokličku málokdy dohlédnou. Do sféry fantazie, chudoby, bláznovství i přirozené lidskosti.

Festival opět po roce hostil velkou řadu romských umělců a nabídl bohatý kulturní program, který ovšem začal netradičně. Ti, kdo přišli na první akci Khamora, se stali svatebčany a byli usazeni ke stolům k tradičním romským pokrmům. Tento ročník festivalu odstartovala rekonstrukce romské svatby - bijav.

KHAMORO 2014

Kromě pravidelných akcí, jako jsou koncerty, vernisáže, divadelní představení, defilé či taneční workshopy jsme letos pozvali soubor Danse Tzigane s divadelně - taneční show „Vzpomínky starého Cigána“, zorganizovali jsme tři „Vyprávění starých Romů“, vzpomínkový večer na Emila Cinu, živou open-air instalaci/performanci „Khamoro Obscuro“ a velmi úspěšný dětský den.

Praha se stala na konci května znovu místem oslav romské kultury z celého světa. Tento ročník ovšem začal netradičně.  Festival byl zahájen světovou premiérou romské opery „Invisible Gipsy“.  Srbský umělec Zoran Tairović skrze tuto operu a její vášnivý příběh umožnil divákům nahlédnout do tak zvané romské problematiky. Během festivalového týdne měli diváci možnost vybrat si z různých stylů romské hudby – jak tomu bylo ostatně i v předchozích ročnících.

Od prvního Khamora uplynulo neuvěřitelných patnáct let!  Na začátku festival navštěvovali pouze samotní Romové. Za uplynulých čtrnáct let navštívilo festival Khamoro zhruba 120 tisíc lidí nejen z Česka, ale například i Spojených států, Kanady nebo Jihoafrické republiky. Na koncertech se divákům  představilo téměř 150 profesionálních romských kapel z více než 30 zemí světa. V posledních letech festivalové akce zhlédlo ročně kolem 12 tisíc návštěvníků. Khamoro získalo prestiž nejen v tuzemsku, ale i zahraničí. Od počátku jej podporovala řada osobností, mezi nimi i  Václav Havel.

Během jedenáctého ročníku festivalu Khamoro se Romové i neromové opět společně nechali unášet hudbou a tancem, ale zdaleka nejen tím. Na festivalu vystoupilo více než 110 umělců a expertů z 16 států světa. Ve spolupráci s ambasádou Nizozemského království v Praze se v rámci Khamora konaly i dny holandských Romů, v jejichž rámci na festivalu vystoupila legendární celosvětově známá nizozemská formace The Rosenberg Trio. Jejich repertoár byl plný emocí a energie.

Pořadatelé

Kancelář festivalu Khamoro

Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Česká republika
+420 222 518 554
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.khamoro.cz

Světový romský festival Khamoro 2019
Khamoro | Program | Kapely | Novinky | Foto | Video | Média | Vstupenky | Pro tisk | Partneři | Místa konání | Kontakt | Archív

Khamoro - Světový romský festival Khamoro
www.khamoro.cz Copyright © 2019. All Rights Reserved. | webdesign www.wgf.cz - tvorba webových stránek