English (UK)

Hudební finále romského festivalu Khamoro, které proběhlo v pátek v pražské Lucerně, se rozmáchlo hodně do šířky. Odnože romské muziky sahají do mnoha kulturně odlišných zemí včetně Indie, Ukrajiny a Španělska. Odtud hudebníci převzali určité prvky koloritu, ale zůstali sví v neutuchajícím temperamentu, svobodomyslnosti a muzikální spontánnosti.

Instrumentalisté z indické skupiny Manganihar hráli vsedě podle zvyku své země, i když s nimi šili všichni čerti. Moravští Romové Gašpar Hriska a jeho skupina se zase našli v cimbálovce. Maďarští Amaro Suno byli romsky ryzí, asi tak, jak si je představujeme. Albánští Romano Dives zase převzali balkánskou rytmiku i melodie připomínající vířivé zpěvy muezzinů. Jugoslávská dechovka Oluja, která pochodovala předsálím Lucerny, přinesla lehkou a zároveň ostrou břesknost, jež tento žánr musí rehabilitovat i v očích největších domácích odpůrců. Špičku balkánské dechovky, kapelu Fanfare Ciocalia, ovšem nabídne teprve červnový festival Respect. Slovinská skupina Amala došla ve svých fúzích nejdále: k jazzrocku, soulu i funku, přesto si zachovala romskou jiskrnost. Její kytarista hrál s fantazií Carlose Santany.

Vrcholem večera mohlo být irské trio Loyko, které založili houslisté Sergej Erdenko a Oleg Ponomarev. V triu s kytaristou a zpěvákem Vadimem Koulitským soustředili všechny emoce i tanečnost do strun. Pouhým vybrnkáváním a jednouchými melodiemi dostávali publikum do varu - jenže je úplně utopili zvukaři, kteří v Lucerně opravdu neměli svůj den. Asi jen tance s kozáckým pleskáním do holínek, které předváděli Ukrajinci, vracely starším posluchačům nepříjemné vzpomínky na zájezdy Alexandrovců. Festival také mohl ubrat v okázalé dekorativnosti a půvabné dívčí trio Trini, které přehlídku konferovalo, své nápady občas přestřelilo. Nicméně ten mírný chaos a pocit jakési nezávazné party k podniku tohoto typu patří. Převládaly barvy a muzikantská pestrost, která osvěžila koncertní rutinu hlavního města.

Videoklip

khamoro 2016 videospot titulni

Hlavní partneři

Pořadatelé

poradatele

 

Co se děje na Facebooku

Khamoro 2016 - program

letak khamoro 2016

 

Vernisáž výstavy Matěje Holuba

vystava holub letak small

 

Přání Khamoru k 18. narozeninám od Marty

prani 1 small

 

Dětský den Khamororo

khamororo letak small

 

Kontakt

logo-slovo21-adresa

Facebook

 

 

Copyright © 2017 Slovo 21, o. s. Created by Rynet.cz.
S5 Logo