English (UK)

Praha - Khamoro znamená v romštině slunce. Tento symbol zdobí mezinárodní festival romské hudby Khamoro '99, který hostí od zítřka do neděle Praha. K programu přispěla i populární zpěvačka Lucie Bílá, která si ke dvacetiminutovému recitálu přizvala kapelu slovenských Romů Diabolské husle.

V divadle Komedie nebo klubu Roxy dále vystoupí její jmenovkyně Věra Bílá s kapelou Kale, objeví se tu skupiny Točkolotoč, Cimbálovka Františka Adama nebo zpěvák Antonín Gondolán, jenž kdysi působil v kapele Karla Gotta. K zahraničním hostům patří zpěvačka Esma Redžepova Teodosievska z Makedonie, která byla v indickém Candigaru vyhlášena královnou romské hudby. Z Jugoslávie přijede zpěvák Bajramovič Šaban, jenž prý hrál pro Josipa Broze Tita, a kapela Oluja. Ta pochází z jižního Srbska. Maďarsko zastupuje formace Kalyi Jag a hudební divadlo Romen, jehož počátky sahají až do třicátých let, má domovskou scénu v Moskvě.

"Letos jsme se soustředili především na tradiční hudbu, abychom zdůraznili kořeny romské kultury," řekla za pořadatele Jelena Silajdžičová. Přehlídku, jejíž součástí jsou i odborné semináře, zaštítila vysoká politická reprezentace: ministr kultury Pavel Dostál a předsedkyně senátu Libuše Benešová. "Romská hudba je zajímavá a přitažlivá. Dostane-li prostor a budeme-li mít snahu jí porozumět, lépe pochopíme i Romy samé. Proto jsme festivalu nabídli místnosti Senátu na doprovodné akce," řekla Benešová. Podobně hovořili pořadatelé, kteří vidí smysl festivalu v působení proti rasistickým a xenofobním projevům. "Za deset let v tom udělala česká společnost i politici velký pokrok," dodal mluvčí festivalu Antonín Zelenka.

Videoklip

khamoro 2016 videospot titulni

Hlavní partneři

Pořadatelé

poradatele

 

Co se děje na Facebooku

Khamoro 2016 - program

letak khamoro 2016

 

Vernisáž výstavy Matěje Holuba

vystava holub letak small

 

Přání Khamoru k 18. narozeninám od Marty

prani 1 small

 

Dětský den Khamororo

khamororo letak small

 

Kontakt

logo-slovo21-adresa

Facebook

 

 

Copyright © 2017 Slovo 21, o. s. Created by Rynet.cz.
S5 Logo