Menu
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Khamoro Praha 2017:           Program                Účinkující                Doprovodné akce

 

Uncategorised

Videogalerie 2017

Události České televize - Festival romské kultury Khamoro

ct reportaz 1 2017

 

Reportáž ČT - Nejen muzikanti. Khamoro představuje romské spisovatele

ct reportaz 2 2017

 

Reportáž České televize

ct reportaz 3 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní konference Vzdělávání pro každého

Slovo 21, z. s., Vás srdečně zve na dvoudenní mezinárodní konferenci „Kvalitní vzdělávání pro každého“

Mezinárodní konference se uskuteční ve dnech 2. a 3. června 2017 v rámci 19. ročníku Světového romského festivalu Khamoro v Clam – Gallasově Paláci, Husova 20, Praha 1. Konference si klade za cíl poskytnout prostor pro diskusi nad aktuálními otázkami týkajícími se cílů (vzdělávání) a výukových trendů ve vzdělávání.

 

Pozvánka na konferenci a přihláška

Program konference

 

Khamoro 2016

 

Program

 

KHAMORO 2016 (29. 5. – 4. 6. 2016)

 

NEDĚLE 29. 5. 2016

19:00 NÁPLAVKA – Khamoro party na Vltavě: Le Čhavendar/CZ, Maroš Bango & Fantasy Orchestra Ladislava Rigu/SK, Shantel (DJ Session)/DE

PONDĚLÍ 30. 5. 2016

14:00 STAROMĚSTSKÁ RADNICE – tisková konference

17:00 ČESKÉ CENTRUM – vernisáž výstavy Emílie Rigové/SK: Archetyp – Pra Bari s vystoupením Maroše Banga/SK

19:00 LA FABRIKA – koncert současné romské hudby: Milan Kroka live band/CZ, Gipsy Casual/RO, Shantel & Bucovina Club Orkestar/DE

ÚTERÝ 31. 5. 2016

10:00 METRO ANDĚL – interaktivní tvorba open-air 3D grafiky

16:30 ZAHRÁDKY ŽIŽKOV – vzpomínka na Andreje Giňu a Milana Šenkiho

21:00 JAZZ DOCK – koncert Gypsy Jazzu: Menil/ESP

STŘEDA 1. 6. 2016

14:00 NA PŘÍKOPĚ – open-air umělecká performance Emílie Rigové/SK: Na koberci

17:00 ČESKÉ CENTRUM PRAHA – promítání filmu Taikon/SE

19:00 VILA ŠTVANICE – vzpomínka na Milenu Hübschmannovou s představením Čirikloro, aneb co říká ptáček

21:00 LUCERNA MUSIC BAR – koncert Gypsy Jazzu: The Rosenberg Trio/NL

ČTVRTEK 2. 6. 2016

10:00 PIAZZETTA NÁRODNÍHO DIVADLA – interaktivní tvorba open-air 3D grafiky

17:00 SLOVENSKÝ DOM – vernisáž výstavy Matěje Holuba: …A možná přijede na koze s vystoupením Bench Band

19:00 PALÁC AKROPOLIS – koncert tradiční romské hudby: Bengas/CZ, Zuralia Orchestra/RO, Tekameli/FR

PÁTEK 3. 6. 2016

12:00 VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ – defilé účinkujících centrem Prahy

13:30 KNIHOVNA VÁCLAVA HAVLA – seminář: Romský občanský aktivismus

15:00 PARK PORTHEIMKA – dětský den: Khamororo

17:00 GOETHE INSTITUT – vernisáž výstavy (Re)konceptualizace romského odboje

19:00 PALÁC AKROPOLIS – koncert tradiční romské hudby: The Gypsy Ensemble Giani Lincan/NL, Russka Roma/RU, Kočani Orkestar/MK

SOBOTA 4. 6. 2016

10:00 NÁMĚSTÍ MÍRU – interaktivní tvorba open-air 3D grafiky

20:00 SASAZU – galakoncert: Bengas/CZ, The Gypsy Ensemble Giani Lincan/NL, Tekameli/FR, Zuralia Orchestra/RO, Russka Roma/RU, Kočani Orkestar/MK

 

Doprovodné akce

 

Khamoro party na Vltavě

 F5A0190Párty na pražské Náplavce Rašínova nábřeží zahájí mladá rokycanská kapela Le Čhavendar. Po nich budou pokračovat slovenští umělci Maroš Bango s Fantasy Orchestra Ladislava Riga. Pokud se do té doby nebudete alespoň pohupovat v bocích, slibujeme vám, že nakonec vás roztančí německý DJ Shantel a jeho mix elektroniky a balkánské hudby.

 

 

 

Defilé účinkujících centrem Prahy

Defile 5

Mezi nejatraktivnější části festivalu patří průvod účinkujících centrem Prahy. Průvod všech umělců a profesionálních tanečních souborů, ve kterém se pravidelně schází více než 300 účinkujících, se doslova protančí a prozpívá historickým centrem Prahy.  Letos se do průvodu zapojí kolem 15 amatérských tanečních souborů z celé ČR. Přijďte se podívat na úžasnou podívanou plnou pestrobarevných šatů a poslechnout si tradiční romskou hudbu z nejrůznějších koutů světa! Na trase z Václavského náměstí na Staroměstské mohou kolemjdoucí v jednu chvíli a na jednom místě slyšet širokou škálu žánrů romské hudby a zapojit se do opravdového pochodu romské hrdosti.

 

Seminář: „Romský občanský aktivismus“

IMG 9586Součástí festivalu Khamoro jsou každoročně také expertní semináře, během nichž odborníci z řad romské i neromské společnosti diskutují o aktuálních problémech. Letos bude ústředním tématem romský aktivismus, který má za sebou více jak padesát let vývoje, řadu osobností a mnoho dobrých výsledků. Jaká je budoucnost romského hnutí v České republice? V posledních komunálních volbách kandidoval nebývalý počet Romů. Mladá generace studuje díky romským stipendiím. Čím dál častěji se dozvídáme o úspěších Romů ve sportu, hudbě, filmu. Romská střední třída existuje a sílí. O slovo a rovné příležitosti se hlásí romské ženy i LGBT. Zároveň ale nestoupá počet Romů, kteří by se hlásili oficiálně ke své národnosti. Více jak osmdesát procent občanů přiznává negativní postoje vůči Romům. V takové atmosféře je velmi náročné obstát, zvláště pokud máte jít „s kůží na trh“ v pozici romského aktivisty. Půldenní seminář organizovaný společně s ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřím Dienstbierem a předsedou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martinem Martínkem se zaměří na koncept romského občanského aktivismu a jeho úlohu při emancipaci a naplňování práva romské národnostní menšiny na sebeurčení.  

Dětský den „Khamororo“

IMG 3187Dětský den Khamororo si získal u mnohých návštěvníků festivalu oblibu a není divu. Bohatý odpolední program plný zábavy, soutěží a atrakcí nadchne každého. K dobré náladě přispěje i vystoupení kapel a dětských tanečních souborů z celé ČR. Bojový tanec – capoiera – představí soubor Bojovat srdcem z Brna, pěvecké workshopy povedou sestry Matiovy. Zařádit si budou moci i ti nejmenší, a to na dřevěném kolotoči, skákacím hradě, anebo se budou moci projet v kočárech tažených poníky. Čekají vás také různé dětské dílny: výroba originálního šperku, umělecká dílna, kreslení, megabubliny, malování na obličej a mnoho dalšího.

Dětský den se koná pod záštitou  Bc. Tatiany Konrádové a Petra Hnyka, radních MČ Praha 5. 

  

Vernisáž výstavy Emílie Rigové /SK/: Archetyp – Pra Bari s hudebním vystoupením Maroše Banga /SK/

Vstava Emlie Rigov

Výstava Archetyp Pra-Bari představuje autentický životní příběh Bári Raklóri, která je jakýmsi alter egem výtvarnice Emílie Rigové. Expozice je jako souvislý příběh, do kterého autorka zapojuje různé prvky týkající se jejího života – prostředí v němž žije a představuje ho veřejnosti, ale které místy záměrně mystifikuje. Skládá, překrývá, vymazává, aby se nakonec vrátila k prapodstatě, k prapůvodu, k PRA BÁRI.

Emília Rigová vytvořením značky BÁRI RAKLORI jasně deklarovala svůj přístup k otázce soužití majority a minority. Jako základ přezdívky zvolila romské slovo, kterým ji doma od dětství oslovovali – Bari /velká – a připojila raklóri / dcera neromských rodičů. Raklóri používali její předkové k vyjádření radosti při pohledu na své děti, když byly např. pěkně oblečené a učesané. Tím ukazuje synergické myšlení svých předků, které neromové nepovažovali za nepřátele, ale žili s nimi v porozumění. Proto nelze o prezentovaných dílech mluvit jen jako o „romském umění“.

Emília Rigová (1980) je slovenská akademická sochařka vyučující na Univerzitě Matěje Bela v Banské Bystrici. Věnuje se performancím a soše jako médiu, které dále zpracovává v grafice a videu. Hlavními tématy jejích děl jsou stíny, sny, možnost volby alter ega, romská identita a kulturní či sociální stereotypy. Kromě Slovenska a České republiky vystavovala v Černé Hoře, v Krakově, Linci, Drážďanech a dalších městech střední Evropy. V současnosti žije a působí střídavě v Trnavě, Banské Bystrici a Zvolenu.

 

Interaktivní tvorba open-air 3D grafiky

3d grafika 1Pokud doslovně přeložíme pojem street art, získáme termín pouliční umění, který zastřešuje všechny typy tvorby vznikající ve veřejném prostoru. Díky tomu je pouliční umění svobodné, mimo rámec tradičních forem. V případě 3D grafik, které jsou speciálně připravovány pro festival Khamoro, se bude jednat o pouliční výtvarné umění a pouliční umělecké instalace. 

Speciální technika 3D kreseb na asfaltu, betonu či dalších rovných plochách, využívá optické iluze. Třetí dimenzi je možné vidět pouze z jednoho bodu, tedy jen z jedné strany a z určité perspektivy. Smutné, ale zároveň vzácné, je na těchto 3D grafikách také to, že zmizí s prvním deštěm. Na fotografiích ale naštěstí vydrží napořád.  

V Praze představí tvorbu 3D grafik tři bosenští umělci Mersiha Džafić, Kemal Konaković  a Adis Zorlak, kteří se této technice věnují již 5 let. V Sarajevu pořádají od roku 2012 festival pouličního umění, který každoročně navštěvuje přes 100 000 lidí a na kterém prezentují svoje díla umělci z celého světa. Cílem této prestižní akce je podpořit mladé studenty uměleckých škol a představit jejich práci široké veřejnosti.

V Praze si budou moci zájemci metodu tvorby 3D grafiky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. 

 

Vzpomínka na předního romského spisovatele Andreje Giňu a famózního muzikanta Milana Šenkiho Korytára

vzpominka andrej gina

Vzpomínková vyprávění Olgy Fečové a Ladislava Gorala o dvou významných romských osobnostech, které spojovala energie, hudba, romská kultura a především „pativ” – úcta k člověku a k životu. Za hudebního doprovodu skvělých muzikantů zavzpomínáme na tyto výjimečné Romy, kteří již mezi námi nejsou, ale v našich srdcích zůstávají nadále.

 

 

 

  

Open-air umělecká performance Emílie Rigové /SK/: Na koberci

Mladá romská umělkyně ze Slovenska Emília Rigová připraví alternativní performanci za využití speciálně designovaného koberce s romskými motivy, který ukáže na právo a potřebu každého člověka mít svůj kousek světa, kde se může cítit v bezpečí. 

 

Promítání filmu: Taikon /SE/

Film Taikon 1Ve spolupráci se Švédskou ambasádou uvedeme v české premiéře film Taikon. Tento dokument pojednává o Katarině Taikon, romské spisovatelce a aktivistce, která se svou celoživotní prací zasloužila o lepší postavení Romů ve Švédsku. Katarina Taikon svůj velký zápas za rovná práva Romů započala v roce 1960. Když ani pravidelné posílání manifestů do hlavních médií a organizování demonstrací nepřinášelo žádané změny dostatečně rychle, rozhodla se pro novou podobu boje a začala psát knihy pro děti. První publikace Katitzi byla vydaná v roce 1969 a měla okamžitý úspěch. Autorka napsala celkem 13 autobiografických knih, které vycházely v letech 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi, některé jsou přeloženy i do českého jazyka.

Po projekci filmu následuje debata o současném postavení Romů v ČR a ve Švédsku. 

 

Vzpomínka na Milenu Hübschmannovou s divadelním představením hry Čirikloro, aneb co říká ptáček v podání spolku ARA ART

Vzpomnka Milena Hubschmannov 1Zakladatelka české romistiky Milena Hübschmannová se v rámci svého profesního života mimo jiné věnovala sběru romských pohádek. Kromě toho, že tak zásadně přispěla k šíření povědomí o romské lidové slovesnosti, zaznamenala a prostřednictvím své knihy Romské pohádky představila širší majoritní společnosti rozdíly v pojetí pohádek v romské a české kultuře. Je však málo známo, že Milena Hübschmannová sama také jeden „pohádkový“ text napsala. 

Dosud neuvedená dramatická hříčka Mileny Hübschmannové Čiriklo aneb co říká ptáček přibližuje romskou kulturní tradici, slovesnost i moudrost starých Romů a zamýšlí se nad tím co je vlastně pravda. Čemu lze věřit? Existuje jenom jedna pravda, nebo máme každý svou? Do jaké míry záleží na úhlu pohledu?

 

Vernisáž výstavy Matěje Holuba: „…A možná přijede na koze“ s hudebním vystoupením kapely Bench Band /CZ/

rezbar matejZ Muzea romské kultury v Brně přivážíme do Prahy výstavu dřevěných soch, loutek a dekorativních hraček profesionálního romského řezbáře Martina Matěje Holuba.

Na výstavě si na své přijdou nejen děti, ale každý, kdo má hravou duši, je mu blízký element dřeva a rád se inspiruje přírodou. Téměř všech vystavených exponátů se mohou návštěvníci dotýkat, rozpohybovat je, hrát si s nimi. Mohou vstoupit do světa barevných zvířátek, zajezdit si s autíčky po městské autodráze, nebo se pohoupat na roztodivných houpadlech.

Vernisáž proběhne 2. 6. v 17 hod. V pátek 3. 6. pak v rámci Dne dětí v parku Portheimka představí M. Holub svůj originální dřevěný kolotoč a pro děti připraví výtvarnou dílnu. 

 

 

 

Vernisáž výstavy (Re)konceptualizace romského odboje

rekonceptualizaceVýstava maďarské kurátorky a kunsthistoričky Romni Timei Junghaus představuje příběhy Romů, kteří se v minulosti dokázali v nejrůznějších podobách vzepřít diktaturám a bojovat proti útlaku. (Re)konceptualizace zapomenuté a nepsané historie evropských Romů ukazuje Romy jako bojovníky a ne jako oběti, jak bývá často zvykem.

Mnozí Romové vzali své životy a osudy pevně do rukou, a to i v extrémních dobách jako byla 2. světová válka. Jak se Romové chovali v koncentračním táboře v porovnání s ostatními skupinami vězňů? Která strategie pomohla zachovat jejich lidskou důstojnost, a to i v ohrožujících situacích? Prostřednictvím výstavy se seznámíte s historií pokusů o útěky, osvětimských povstání ve dnech 16. května a 2. srpna 1944 a zmapuje i odvážné skutky romských hrdinů, jakož i účast Romů v evropském partyzánském hnutí proti nacistickému režimu. Tato výstava je inspirativní pro všechny i v současnosti, protože si díky ní můžeme uvědomit, že nejsme bezmocní ani v extrémních situacích.

 

Účinkující

Menil /ŠPANĚLSKO/

menil titulni web

„V Calo, starobylém jazyce Romů ze Španělska, znamenátekamelimám tě rád, chci tě, miluji tě,“ říká Jean Soler, kytarista a zpěvák skupiny. „A tento vzkaz chceme předávat dál,“ dodává. Jean Soler, Salomon Espinas a Julio Bermudez založili kapelu v roce 1992 a časem je doplnili další hudebníci, až se kapela ustálila v pětičlenné sestavě. V rytmu rumba gitana a flamenca zazní jak rychlé písně, tak dojemné balady, které hovoří o lásce k životu, lásce k rodině i k bohu. Ač je skupina inspirovaná světoznámými Gipsy Kings, od svých vzorů se odlišuje lpěním na autenticitě romské hudby.

The Rosenberg Trio /NIZOZEMSKO/

rosenberg trio titulni webSlavní gypsy jazzoví muzikanti The Rosenberg Trio z Nizozemska se pro veliký úspěch vrací na Khamoro. Kapelu, která se inspiruje hudebním stylem legendárního romského kytaristy Django Reinhardta, tvoří tři bratranci: kytaristé Stochelo a Nous'che Rosenbergovi a kontrabasista Nonnie Rosenberg.

 

 

 

 

The Zuralia Orchestra /RUMUNSKO/

zuralia titulni webV hudbě Zuralia Orchestra se mísí zvuky trumpet, bicích, darbuky, akordeonu, vokálů a klarinetu. Pod vedením Aurela Mirei tak vznikl nový hudební žánr slučující romský folklor s jazzem, reggae, latino a orientální hudbou. To vše v moderním podání. I když kapela vznikla poměrně nedávno, již se jí povedlo vystupovat na několika významných evropských festivalech, předskakovali nejslavnějšímu balkánskému skladateli a hudebníkovi Goranu Bregovićovi a byli jedněmi z finalistů, kteří se ucházeli o možnost reprezentovat Rumunsko na mezinárodní soutěži Eurovize. Na festivalu Khamoro mohli kapelu Zuralia Orchestra diváci vidět v roce 2013 a letos se pro veliký úspěch vrací. „Khamoro považujeme za jeden z nejvíce energetických a velkolepých festivalů. Jsme rádi, že se opět vracíme, protože lidé tu jsou skvělí a my se zde cítíme jako doma,“ říká Aurel Mirea. A my vám můžeme garantovat, že hudba Zuralia Orchestra vás donutí tančit.  

Tekameli /FRANCIE/

tekameli titulni webV Calo, starobylém jazyku Romů ze Španělska, znamenáTekameli „miluji tě“ a tento vzkaz předávají hudebníci skupiny Tekameli dál. Jean Soler, Salomon Espinas a Julio Bermudez založili kapelu v roce 1992. V rytmu gypsy rumby a flamenca zazní písně, které hovoří o lásce k životu, rodině a bohu. Ač je skupina inspirována světoznámými Gipsy Kings, od svých vzorů se odlišuje lpěním na autenticitě romské hudby.

 

 

 

Gipsy Casual /RUMUNSKO/

Gipsy Casual titulni webGipsy Casual přináší tradiční romskou hudbu obohacenou o elektronické tóny a elektrizující beaty. Jejich moderní podání tradičních romských písní a energie vás doslova pohltí. „Našeho stylu a naší hudby se nikdy nevzdáme, protože to je to, co nás reprezentuje. Podařilo se nám vnést do hudebního stylu něco nového a díky všestrannosti našich členů jsme mohli začít spolupracovat s mnoha světovými umělci,“ vysvětluje úspěch skupiny manažerka Roxana Delcea. Kapela v roce 2011 vystoupila na Romanian Music Awards, díky čemuž se dostala do povědomí široké veřejnosti. Od té doby hrají na významných festivalech po celém světě a v Turecku jsou jejich písně Bate Toba Mare a Kelushka na horních příčkách hitparád již několikátou sezonu! 

 

The Gypsy Ensemble Giani Lincan /NIZOZEMSKO/

lincan webGiani Lincan je jedním z nejžádanějších cimbalistů v Nizozemí, za doprovodu akordeonu, houslí a kontrabasu potěší všechny milovníky cimbálové muziky. Těšit se můžete nejen na lyrickou klasiku, ale i na rumunskou a maďarskou lidovou hudbu.

 

 

 

Kocani Orkestar /MAKEDONIE/

kocani

Kapela, kterou založil trumpetista Naat Valiov, je jedna z nejoriginálnějších balkánských dechovek, a tak není divu, že koncertuje po celém světě. Její hudba vychází z romských melodií z různých koutů Balkánu. Kromě klasického dechovkového repertoáru od ní můžeme také slyšet funky, latinu nebo jazz. Její temperament a síla hudby dostane úplně každého. 

 

 

 

 

Shantel & Bucovina Club Orkestar /NĚMECKO/

schantel titulni webNěmecký hudebník Shantel se svou osmičlennou kapelou Bucovina Club Orkestar  roztančí každého svým emocionálním mixem elektroniky a balkánské hudby. 

 

 

 

 

 

Russka Roma /RUSKO/

russka roma titulni webHudba, tanec, věštění, ohnivý temperament, kočovný život… To vše patřilo k tradičnímu životnímu stylu ruských Romů. Mnohé z toho najdeme i u kapely Russka Roma. Slavná se stala nejen doma – koncertovala po celém světě. Na velkém turné po USA odehrála 376 koncertů. Vystupovala s hvězdami, jako jsou Joe Cocker a Bee Gees. Nahrála také několik duetů s umělci jako jsou Viktor Čajka, Dmitrij Malikov, Vladimir Markin a další.

 

 

 

Milan Kroka live band /ČESKÁ REPUBLIKA/

kroka

Milan Kroka patří mezi nejvyhledávanější romské muzikanty dneška: je to skvělý zpěvák, kytarista a hráč na klávesy. V jeho hudebním stylu se prolíná tradiční romský folklor, pop, latina, world music i rumba.

 

 

 

 

Bengas /ČESKÁ REPUBLIKA/

BengasPražské skupině Bengas, která vznikla na podzim roku 2001, se podařil doslova raketový start. Už v roce 2004 přišel obrovský úspěch, když se stala předkapelou Gipsy Kings při jejich koncertě v pražské T-Mobile Aréně. Koncertovala také na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. V jejím podání můžete slyšet čardáše, balkánský folklor, písně Romů ze Slovenska, Ruska i Maďarska i rytmy Arábie a Španělska. „Zpíváme o tom, co jsme zažili. Naše hudba spojuje lidi, na koncerty chodí jak Romové, tak Neromové,“ říká Milan Horváth, člen kapely Bengas. Kapela vydala dvě alba Dža/Jdi a Amen Phiras/My jdeme a poté si dala několikaletou pauzu. Dnes ovšem znovu koncertuje v plné síle a vy si rozhodně nenechte jejich vystoupení na festivalu Khamoro ujít. 

Maroš Bango /SLOVENSKO/

skupina Maros BangoPokud se vám líbí operní árie, operety, romské, ruské či maďarské písničky, tak je pro vás tento slovenský umělec tou správnou volbou. Charismatický umělec Maroš Bango je sice nevidomý, ale i přes svůj zrakový handicap skvěle ovládá hru na čtyři hudební nástroje a během zpěvu se sám doprovází. Mnozí z vás si ho mohou pamatovat ze soutěže Eurosong Contest 2010, kde byl účastníkem posledního finálového kola. Na pražské Náplavce vystoupí s cimbálovou muzikou Fantasy Orchestra Ladislava Riga.

 

 

 

 Partneři

 

 partneri 2016

 

 

Videogalerie - Khamoro 2013

DEVLESKERE ČHAVE – SPOLEČNÁ BOHOSLUŽBA ZA POKOJNÝ ŽIVOT ROMŮ
27. 5. 2013, 19:30, kostel sv. Martina ve zdi

 

KLAJAZZROM
28. 5. 2013, 19:00, Ungelt, Týnský dvůr

 

GYPSY JAZZ: YORGUI LOEFFLER QUARTET 

28. 5. 2013, 21:00, Jazz Dock


KONCERT TRADIČNÍ ROMSKÉ HUDBY: KALE, ORKESTAR SAŠA KRSTIĆ, THE ZURALIA ORCHESTRA

30. 5. 2013, 19:00, ROXY


TANEČNÍ WORKSHOPY

31. 5. 2013, 15:00 - 18:00, Na Příkopě


KONCERT TRADIČNÍ ROMSKÉ HUDBY: MACARENA RAMIREZ, OLÁH GIPSY BEATS, TABORSHOW

31. 5. 2013, 19:00, ROXY


TERNE TUMENGE - UMĚLECKÉ WORKSHOPY

1. 6. 2013, 16:00 - 19:00, Jungmannovo náměstí


ŽIVÁ INSTALACE "DORT MANDALA" ZORANA TAIROVIĆE

2. 6. 2013, 15:00, náměstí RepublikyVideogalerie - Khamoro 2014

ŽIVÁ INSTALACE “KHAMORO OBSCURO”

31. 5. 2014, 13:00, náměstí Republiky

  

 PUERTO FLAMENCO NA KONCERTĚ TRADIČNÍ ROMSKÉ HUDBY

30. 5. 2014, 19:00, ROXY

  

 DĚTSKÝ DEN “KHAMORORO”

30. 5. 2014, 15:00, Habrovka

 

  

DEFILÉ ÚČINKUJÍCÍCH V CENTRU PRAHU

30. 5. 2014, 12:00, Václavské náměstí

  

KONCERT TRADIČNÍ ROMSKÉ HUDBY 

29. 5. 2014, 19:00, ROXY

  

 TANEČNĚ-DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ „VZPOMÍNKY STARÉHO CIGÁNA“

28. 5. 2014, 19:30, Divadlo Bez zábradlí

  

 „O MINULOSTI A SOUČASNOSTI JINAK“: VYPRÁVĚNÍ STARÝCH ROMŮ

28. 5. 2014, 17:00, náměstí Míru

  

VERNISÁŽ VÝSTAVY „STOLETÍ POHROM – STOLETÍ ZÁZRAKŮ“

27. 5. 2014, 18:00, Muzeum Kampa

  

 KHAMORO PARTY NA VLTAVĚ: DEVLESA, CINDŽI RENTA 

25. 5. 2014, 20:00, Náplavka

   

 GYPSY JAZZ: DARIO PINELLI & BINARIO SWING

26. 5. 2014, 21:00, Jazz Dock

  

 TELEVIZNÍ SPOT

KHAMORO 2014

 

 

 

Videogalerie - Khamoro 2016

Koncert současné romské hudby (Antonín Jelínek)

Milan Kroka live band/CZ, Gipsy Casual/RO, Shantel & Bucovina Club Orkestar/DE

 

Khamoro party na Vltavě (Antonín Jelínek)

Le Čhavendar/CZ, Maroš Bango & Fantasy Orchestra Ladislava Rigu/SK, Shantel (DJ Session)/DE

 

KHAMORO 2016 - HUDEBNÍ POŘAD (Miroslav Ondruš)

bengas galac 2016 

 

Dokument Khamoro 2016 (Milan Durňak)

 

Khamoro 2015

PROGRAM

NEDĚLE 24. 5. 2015

20:00 Náplavka – Khamoro party na Vltavě: Terne Čhave & Jan Bendig /CZ/, Mário Bihári & Vladimir 518 /CZ/

 

PONDĚLÍ 25. 5. 2015

14:00 Radniční klub Staroměstské radnice – tisková konference

19:00 Rock café – vzpomínkový koncert na romského hudebníka Jožku Feča

21:00 Jazz Dock – koncert gypsy jazzu: Swing de Gitanes /ISR/

 

ÚTERÝ 26. 5. 2015

17:00 České centrum Praha – vernisáž výstavy: „Zaniklý svět – Lety u Písku“

19:00 České muzeum hudby – koncert klasické / jazzové hudby: Černobílý svět

21:00 Lucerna Music Bar – koncert gypsy jazzu: Angelo Debarre & Marius Apostol - Gipsy Unity /FR/

 

STŘEDA 27. 5. 2015

16:00 Zahrádky Žižkov/Praha 3 - vyprávění romských pamětníků: „O minulosti a současnosti jinak“

17:00 Dům národnostních menšin – vernisáž výstavy Ivety Horváthové: Dvojí osobnost

21:00 Lucerna Music Bar – koncert Hip Hopu: Roma Sijam /SRB/ a Cincinaty, UGC, Funky Brothers, Vladimir 518 & Refew & Mike Trafik /CZ/

 

ČTVRTEK 28. 5. 2015

14:00 Na Příkopě – pěvecké a taneční workshopy

16:00 před kostelem sv. Václava /Praha 5/ – vyprávění romských pamětníků: „O minulosti a současnosti jinak“

19:00 ROXY – koncert tradiční romské hudby: Tamburitza of Danube /SRB/, Flamenco Aire Quintero /ES/, Šukar /SI/, RomaNeno /BG/


PÁTEK 29. 5. 2015

9:00 Maďarské kulturní středisko – zahájení mezinárodního semináře: Romská kultura v sociálním kontextu

12:00 Václavské náměstí – defilé účinkujících centrem Prahy

15:00 Portheimka– dětský den „Khamororo“

19:00 ROXY - koncert tradiční romské hudby: Věra Bílá & Kale /CZ/, Ilo /RU/, Mahala Rai Banda /RO/

 

SOBOTA 30. 5. 2015

9:30 Podnik – taneční soutěž: Street Battle Jam

20:00 SaSaZu – závěrečný galakoncert: Tamburitza of Danube /SRB/, Flamenco Aire Quintero /ES/, Šukar /SI/, Romaneno /BG/, Věra Bílá & Kale /CZ/, ILO /RU/, Mahala Rai Banda /RO/
host: Jan Bendig /CZ/

 

Během festivalu probíhala malá „Malá letní škola romské kultury“, program „Khamoro sdílí zkušenosti“ a Setkání mladých Romů z ČR. Dále byly přítomné od čtvrtka do neděle děti z dětských domovů v rámci projektu „Khamoro Kher“.

 

 ÚČINKUJÍCÍ

 

ANGELO DEBARRE & MARIUS APOSTOL – GIPSY UNITY  /FRANCIE/

V životě jednoho z nejuznávanějších interpretů gypsy jazzu a gypsy swingu, kytaristy Angela Debarre z Francie, hrála hudba odjakživa významnou roli. Vyrůstal v romské komunitě Manušů, kde je gypsy jazz velmi populárním žánrem. Na kytaru začal hrát již v 8 letech. I když se několik let věnoval bicím, nakonec se vrátil ke kytaře, která se stala jeho osudovým nástrojem. Od roku 1985 začal Angelo pravidelně vystupovat v pařížském klubu La Roue Fleurie, kterým prošli všichni významní gypsy jazzoví hudebníci. Redaktor časopisu French Guitar Fred Loizeau o Angelovi kdysi řekl: „Jeho technika je fenomenální a velice osobitá. Čeho si hned všimnete, je, jak moc používá malíček levé ruky – přitom většina kytaristů tento prst vůbec nepoužívá. … Miluje improvizaci! … Pokaždé vás něčím novým překvapí, pokaždé „riskuje“, ale nikdy nechybuje. … Nebojím se říci, že Angelo Debarre je jedním z nejlepších gypsy jazzových kytaristů.“

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /26. 5. 2015/SWING DE GITANES /IZRAEL/

Členové skupiny Swing de Gitanes se dali dohromady v Tel Avivu v roce 2007 a v současné době představují přední kapelu izraelské gypsy jazzové a gypsy swingové scény. Jejich repertoár přináší jedinečný hudební zážitek, který vychází
z pestré vášně romské hudby, melodické kvality francouzské hudby dvacátých až čtyřicátých let i amerického swingu. Přestože se – jako všichni gypsy jazzoví hudebníci – odvolávají na odkaz legendárního Djanga Reinhardta, specialitou Swing de Gitanes je hledání nových forem tohoto hudebního stylu. Skupinu za dobu svého působení hostili organizátoři nejrůznějších mezinárodních jazzových festivalů například v Německu, Austrálii, Norsku, Itálii i ve Spojených státech.

Kde a kdy: Praha Jazz Dock /25. 5. 2015/

 

VĚRA BÍLÁ a KALE  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Věra Bílá je považována jak muzikanty, tak hudebními odborníky za jednu z nejúspěšnějších romských zpěvaček vůbec. Během svojí kariéry byla médii dokonce označována za romskou královnu či Ellu Fitzgerald romské hudby. Věra Bílá a členové skupiny Kale pocházejí z Rokycan, malého městečka v západních Čechách. Jako tomu je u mnoha romských skupin, jsou i členové této kapely rodinně spjati a ani sami si už pořádně nepamatují, kdy spolu vlastně začali hrát. První album Rom-Pop, které vydali v roce 1995, sklidilo nebývalý úspěch. Reakce na druhé zlaté album Kale Kalore vydané v roce 1998 otevřelo kapele Kale cestu k zahájení mezinárodní koncertní kariéry. Jejich fenomenální úspěch nakonec vedl k sepsání nahrávací smlouvy s BMG. Společně Kale vystupovali v těch nejprestižnějších koncertních sálech a klubech celé Evropy a Severní Ameriky. Za dobu jejich existence je mohli vidět lidé ve více než 25 zemích světa.

Kde a kdy: ROXY /29. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/MAHALA RAI BANDA /RUMUNSKO/

Rumunské vesnice Clejani a Zeci Prajine jsou líhní těch nejlepších romských muzikantů. Vždyť odtud pocházejí i legendární skupiny Taraf de Haidouks a Fanfare Ciocarlia. A kapela Mahala Rai Banda – ta je složená dokonce z muzikantů z obou míst. Její hudební styl bývá označován za „romskou hudbu 21. století“. Nabízí spojení tradiční romské hudby, balkánské dechovky, soulu, turecké i arabské muziky – a to vše propojené špetkou reggae či taneční hudby. Mahala Rai Banda vydali první desku až v roce 2004. Už tehdy se ale ve svém rodném Rumunsku stali etablovanou (a na svatbách a dalších různých oslavách velmi žádanou) kapelou. Jejich hudba se dostala na Západ společně s romskými migranty z Rumunska a dnes patří mezi nejoblíbenější romské kapely v celé Evropě a Spojených státech. Další album Ghetto Blasters nahráli v roce 2009 a stalo se celosvětovou senzací. Dostalo se mezi 10 prvních "Best Album of the Year" britské hitparády vyhlašované časopisem Songlines a i v dalších zemích Evropy získalo mnohá ocenění.

Kde a kdy: ROXY /29. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/ILO  /RUSKO/

Kdo by neznal legendární film Cikáni jdou do nebe? Právě tento snímek členy skupiny Ilo výrazně proslavil. Zahráli si ale i v dalších filmech jako například Tmavé oči, Tajemný nástupce nebo Cikánka Aza. Hudební tradice skupiny Ilo sahá až do 18. století, kdy navazuje na slavnou dynastii sibiřských Romů Vasilyevů a Buzylyovych. V současnosti představuje jeden z předních romských souborů v Rusku, který bezpochyby přispívá k rozkvětu romské kultury vůbec a k oživení zapomenutých romských lidových písní. Některé z nich byly dokonce zahrnuty do disku ze série Zlatý fond a figurovaly ve stejné řadě s takovými slavnými umělci, jakými jsou například Varya Panina, Lala Chyornaya nebo Nikolay Slichenko. Členové skupiny Ilo s nezaměnitelnou sólistkou Natalii Buzylyovovou získali za dobu svého fungování sympatie publika nejen v Rusku, ale také ve Francii, Itálii, Španělsku, Švédsku, Německu, Polsku, Norsku, ale také ve Vietnamu. 

Kde a kdy: ROXY /29. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/

 

TAMBURITZA OF DANUBE  /SRBSKO/

Tamburitza od Danube je jediným orchestrem na území srbské Vojvodiny, který spojuje místní folklorní hudbu s tradicemi romské muziky. Prolínání romských harmonií do repertoáru kapely není jen výsledkem oblíbenosti této hudby, ale je to díky tomu, že někteří členové skupiny jsou Romové. Kromě hudby Romů má ve svém repertoáru i písně ze zemědělských oblastí severu Srbska nebo skladby mezinárodně respektovaných autorů. Skupinu vede slavný hudebník Mile Nikolić, který členy orchestru dostal do celého světa: od Evropy po USA a Kanadu.

 

 

Kde a kdy: ROXY /28. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/

 

ROMANENO  /BULHARSKO/

Dáte-li dohromady tři zkušené romské muzikanty – harmonikáře, kytaristu a bubeníka – přidáte k nim čtyři jazzmany – hráče na trumpetu, trombon, piano a basu – a k tomu ještě hluboký a nezaměnitelný hlas romského zpěváka Neno Ilieva, koktejl plný tradiční romské hudby, jazzu a funky se špetkou latiny je na světě. Přesně takovou hudbu přinášejí RomaNeno. Skupina vznikla v roce 2010 a o tři roky později vydala své první album nazvané Taj Mahal. Členové kapely vystupují na festivalech nejen v rodném Bulharsku, ale i mimo jeho hranice. Kromě jiného vystupovali například na prestižním Worms jazz festivalu v Antverpách. Jejich koncerty jsou bláznivé, barevné, lahodné
a nutí tělo i duši tančit. „World či ethno music, gypsy jazz – nesnažte se o jakoukoliv definici naší hudby, to musíte prostě jen zažít,“ říkají sami členové kapely.

Kde a kdy: ROXY /28. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/
ŠUKAR  /SLOVINSKO/

Skupina Šukar vznikla v roce 1990 a sešli se v ní členové různých hudebních souborů z Lublaně. Tvoří ji především hráči tamburicových orchestrů, kteří se nejprve věnovali tradiční slovinské hudbě, ale poté se zamilovali do hudby romské. Repertoár Šukar obsahuje romskou muziku z celé Evropy, která je díky různorodým podmínkám a kultuře velmi rozmanitá. Do svého repertoáru včleňují písně psané, nahrané i ty předávané pouze ústní tradicí, které originálním způsobem upraví a dají jim novou formu. Většinu písní zpívají v dialektech romštiny, které se označují jako „Pristevacki“ a „Cergarski“, ale můžete slyšet i sintštinu, maďarský, olašský či ruský dialekt. Za svoji pětadvacetiletou existenci vydali Šukar celkem osm alb a také zpěvník romských písní.

Kde a kdy: ROXY /28. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/FLAMENCO AIRE QUINTERO  /ŠPANĚLSKO/

Nefalšované flamenco patří každoročně k nejvyhledávanějším žánrům festivalu Khamoro. Uskupení Flamenco Aire Quintero, ve kterém se sešli ti nejlepší hudebníci a tanečníci, tak určitě nezklame nejen milovníky tohoto vášnivého stylu. Zpěváci Juan Luis Vega Garcia „El Maera“ a José Guerrero „Tremendo Hijo“ totiž vyrostli v kolébce flamenka – Seville, kde je jejich rodiny vedly ke zpěvu a tanci již od dětství. Ty doprovodí kytarista José Antonio Acevedo.
Společně se třemi hudebníky se představí také tři výteční tanečníci – Luis de Utreta, Juan Aquirre a Estefania Narvaez. Ač pocházejí z různých koutů světa, dnes žijí všichni v Andalusii, kde se mohou svojí lásce – flamenku - věnovat nepřetržitě.

Kde a kdy: ROXY /28. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/HOST: JAN BENDIG /ČESKÁ REPUBLIKA/

Jednadvacetiletý rodák z Hradce Králové vstoupil do povědomí sta tisíců diváků především díky vystupování v televizní pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar v roce 2009. Porotu a diváky zaujal nejen svým talentem, ale i přirozeným a bezprostředním projevem. O rok později už nahrál spolu se zpěvačkou Ewou Farnou píseň Stejný cíl mám dál a videoklip k české verzi hudebního filmu Camp Rock 2. Prosadil se také jako herec. V roce 2010 byl v divácké hudební anketě Český Slavík Mattoni nominován v kategorii Objev roku. O tři roky později byl také nominován na prestižní Cenu Thálie za svůj výkon v muzikálu Superstar Company. Začátkem roku 2013 natočil čtyři songy na české verzi italského animovaného seriálu Winx Club. Za poslední rok vydal během krátkého období hned tři velice úspěšné singly, mezi nimi romskou píseň Me Našundžom, která zazní na závěrečném galakoncertu, kde bude Jan Bendig speciálním hostem.

Kde a kdy: Khamoro party na Vltavě /24. 5. 2015/, SaSaZu /30. 5. 2015/TERNE ČHAVE /ČESKÁ REPUBLIKA/

„Mladí kluci“, jak bychom název téhle kapely přeložili, patří k neúspěšnějším romským skupinám v Česku. Její členové mají za sebou desítky koncertů po celém světě a jejich písně bodovaly i v evropských hitparádách. V roce 2009 dokonce získali prestižní hudební ocenění Anděl za nejlepší album v kategorii world music. V jejím repertoáru nechybí autorské skladby ani typické čardáše, jež tato kapela dokáže i díky pestrému obsazení zahrát s nezaměnitelnou energií. Na pražské náplavce vystoupí spolu se zpěvákem Janem Bendigem, finalistou televizní soutěže Česko Slovenská Superstar.  Kde a kdy: Rašínovo nábřeží /24. 5. 2015/

 

MÁRIO BIHÁRI  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Akordeonista, pianista a zpěvák se proslavil především působením ve skupině KOA, kterou vedla známá zpěvačka Zuzana Navarová. Právě ona v něm na konci devadesátých let objevila také výjimečný skladatelský talent. Posléze založil romskou kapelu Bachtale Apsa, se kterou odehrál přes 200 koncertů doma i ve světě. O jeho všestrannosti svědčí i to, že Mário Bihári ztělesňuje spojení romského hudebního cítění s klasickou, folkovou i moderní elektronickou hudbou, popem a jazzem.  V současné době vystupuje pod novým projektem Mário Bihári a přátelé, který zahrnuje klasický romský repertoár i autorské skladby. Na Khamoru se tato sestava pustí do experimentu s raperem Vladimirem 518 a představí společný set, ve kterém se potkají jeho nejznámější texty s romským feelingem.  

Kde a kdy: Rašínovo nábřeží /24. 5. 2015/VLADIMIR 518  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Raper, ilustrátor, komiksový výtvarník, scénograf, spisovatel a výrazná osobnost graffiti scény. Tím vším je Vladimír Brož, známý spíše pod uměleckým jménem Vladimir 518.  Patří mezi nejdéle působící rapery české hiphopové scény, je dlouholetým členem skupiny PSH a zakladatel labelu Bigg Boss. Společně s ostatními členy PSH vydal dvě alba. V roce 2008 pak vydal první dlouho očekávané sólové album nazvané Gorila vs. Architekt. Na druhé album s titulem Idiot si fanoušci museli počkat dlouhých pět let. Obě jeho sólové desky byly posléze oceněny prestižní hudební cenou Anděl. Uznávaný rapper je také autorem úspěšné knihy Kmeny 0, která pojednává o městských subkulturách 70. a 80. let. Vladimira máte možnost vidět už při zahajování festivalu na pražské náplavce, kde vystoupí s romským umělcem Máriem Bihári a na hiphopovém koncertu s Mikem Trafikem a Refewem.

Kde a kdy: Rašínovo nábřeží /24. 5. 2015/, Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/
REFEW  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Je jediným novým členem labelu Biggboss od jeho založení v roce 2006. Jak sám říká, neupíná se k jednomu žánru, ale vnímá hudbu jako jeden celek. K hiphopu jej přivedla nejen potřeba vyjádřit se, ale také jeho romské kořeny a místo odkud pochází. Libeňský raper prošel zlomem ve své kariéře poté, co se potkal s producenty Zacharem a Peacockem. Jejich spolupráce vyústila v album s názvem Black Cock, které vyšlo v roce 2013. Fanoušci hiphopu mohou během jeho vystoupení na Khamoru slyšet kromě známých pecek i hity z nového alba Na kredit, které vyšlo začátkem května letošního roku.

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/
MIKE TRAFIK  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Mike Trafik je známý český hudební producent a DJ. Od roku 2003, kdy se stal členem legendární české rapové skupiny PSH, jeho kariéra nezadržitelně stoupá. V současné době je považován za jednoho z nejlepších DJ u nás. Je spolumajitelem labelu BiggBoss a tvůrce nejposlouchanější rozhlasové show v českých rádiích BLACK STARR rádio show. V letech 2004 – 2006 se dostal do žebříčku časopisu Report mezi 5 nejoblíbenějších DJ v ČR. Je podepsán pod hity interpretů jako je James Cole, Vladimir 518, Smack, La4, Dara Rolins, Zverina nebo Ben Cristovao. 

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/
ROMA SIJAM  /SRBSKO/

Silný rytmický a melodický balkánský hip hop v podání skupiny mladých romských raperů ze Srbska. Známí jsou především svými vystoupeními v rámci projektu GRUBB (Gypsy Roma Urban Balkan Beats), se kterými objíždějí celý svět. Na jejich koncertě uslyšíte nejen skvělý rap, ale také výborné zpěváky a divácky oblíbený beat box. Vše je doplněné o zajímavé taneční choreografie. Přidanou hodnotou vystoupení Roma Sijam je boj proti diskriminaci, předsudkům a rasismu. Ve své zemi dokonce vyhráli televizní soutěž X-factor.

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/

FUNKYBROTHERS /ČESKÁ REPUBLIKA /

David Rostaš a Ladislav Cirok patří mezi jedny z nejtalentovanějších romských umělců mladé generace. Bránu do hudebního světa jim před čtyřmi lety otevřel debutový singl Party X. Známá formace z Loun záhy vydala neméně úspěšné hity jako Me som baro funky, Noc patří nám nebo It´s so good atd. FunkyBrothers patří mezi romskou skupinu, která se nebojí vedle funky mísit i různé hudební styly jako je R&B, soul, latino nebo tolik oblíbený hiphop. Obzvlášť úspěšné jsou jejich videoklipy na Youtube, ve kterých se nebojí si udělat legraci sami ze sebe.

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/


UGC  /ČESKÁ REPUBLIKA/

UGC je hiphopová kapela, která vznikla v roce 2011 v Praze. Členové kapely jsou: David Šamko, Marek Jano, Richard Karol. Do povědomí veřejnosti se dostali díky skladbě Nebuď dilino, která měla za cíl podpořit rodiče, aby nedávali děti do zvláštních škol. Následovaly další úspěšné songy jako například: On the mic, Vánoční čas a jeden z nejoblíbenějších Funky styl. V současné době spolupracují s producenty na první desce s názvem MÍT SVŮJ CÍL, která vyjde pod BEATLIFE LABEL.

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/CINCINATY  /ČESKÁ REPUBLIKA/

Jsou tři – Radek, Dominik a Nikolas. Jsou nejmladší skupinou vystupující na festivalu Khamoro. Přestože jim je ještě „náct“, znají se už nějaký ten pátek. Poprvé se setkali v jednom kulturním centru a tam objevili svou společnou lásku k rapu a tanci. Svou tvorbu skládají pod vedením rapera a hudebního producenta Martina Hůly aka Bonus. Jejich skladby jsou o životě, o tom, jaké je to vyrůstat na sídlišti Černý Most, a také o prvních láskách. Během svého krátkého působení na hiphopové scéně se jim podařilo natočit více jak osm videoklipů a mají za sebou i řadu vystoupení.

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/

 DOPROVODNÝ PROGRAM

 

KHAMORO PARTY NA VLTAVĚ

17. ročník největšího a nejznámějšího romského festivalu na světě odstartoval na jednom z nejromantičtějších míst v Praze! Na pražské náplavce na Rašínově nábřeží diváky za šplouchání Vltavy rozproudili známí Terne Čhave společně s Janem Bendigem.  Program dále pokračoval vystoupením romského umělce Mária Biháriho a jednoho z nejznámějších raperů Vladimira 518. Ti se exkluzivně pro Khamoro rozhodli pustit do společného experimentu. Jeho výsledkem bylo vystoupení, ve kterém se potkaly raperské texty s romským feelingem.

 Kde a kdy: Rašínovo nábřeží /24. 5. 2015/ČERNOBÍLÝ SVĚT: KONCERT KLASICKÉ/JAZZOVÉ HUDBY

Díky bohatství harmonií v romské hudbě, které jsou velice inspirativní pro vícehlasou interpretaci a vytváření jazzových fúzí nebo propojování s klasickou hudbou, vznikl i Černobílý svět. Jde o vokálně-instrumentální dílo inspirované romskou tradiční hudbou, které vytvořil romský skladatel ze Srbska Goran Tairović. Na koncertě v Českém muzeum hudby se představily dvě desítky účinkujících. Devítičlenný mužský sbor vystoupil společně s šestičlenným orchestrem a pěti sólisty ze Srbska a České republiky. Návštěvníci se mohli těšit třeba na romské operní pěvce Bartošovi, sourozence, kteří vystupují v plzeňském Tylově divadle, i na zpěvačku Pavlínu Matiovou. Ta v současné době hraje v muzikále Antoinetta královna Francie v divadle Hybernia, v muzikálu Lucie v divadle Karlín a objevila se i v televizním seriálu Svatby v Benátkách.

Kde a kdy: České muzeum hudby /26. 5. 2015/KONCERT HIP HOPU

Jestliže se ptáte, co nového s sebou přinesl letošní program festivalu Khamoro, tak je to právě hiphopový koncert. Právě tento žánr čím dál víc proniká do romské kultury. Mladá generace Romů je hiphopem, funky a soulem doslova okouzlená. Mnoho romských rapperů se stalo nedílnou součástí tuzemské hiphopové scény, vydávají jeden úspěšný singl za druhým a vyprodávají kluby. Letošní Khamoro tak vůbec poprvé do svého programu zařadilo koncert, který se stal exhibicí hiphopových romských i neromských umělců. A to od těch nejmenších až po ty, kteří patří k pomyslné hiphopové špičce. Mimochodem zazněla i romská hymna v hiphopovém podání. Na koncertu vystoupili: Vladimir 518, Mike Trafik, Refew, Roma Sijam, FunkyBrothers, UGC, Cincinaty.

Kde a kdy: Lucerna Music Bar /27. 5. 2015/VZPOMÍNKOVÝ KONCERT NA ROMSKÉHO HUDEBNÍKA JOŽKU FEČA

Zavzpomínali jsme na jednoho z nejlepších primášů nejen v Česku, ale i daleko za jeho hranicemi. Připoměli jsme si tohoto výtečného umělce způsobem, který by si nejspíš přál i sám Jožka Fečo – hudebním večerem, na kterém vystoupili jeho příbuzní a přátelé. Patří mezi ně Cimbálová kapela Jožky Feča, Erika Fečová s kapelou, Trio Ludmily Fečové, dětský soubor Olgy Fečové Čhavorikani Luma a kapely Bagárovi, Connection, Romano Romnija. Na večeru tak zazněly i písně z dílny Jožky Feča.

Jožka Fečo se narodil 29. dubna 1940 v malé vesničce Lučka v okrese Bardějov. V šestadvaceti letech odjel do Prahy, kde se oženil s Olgou. V té době zakládal se svou sestrou Aničkou kytarovou skupinu Roma štár. Později, v roce 1973, založil cimbálovou kapelu, v níž působil jako primáš. Kromě vlastních skladeb hrál i široký světový repertoár. V roce 1987 dal dohromady dvacetičlenné hudební těleso „RAIDŽ“, s nímž vystupoval zejména v zahraničí. Do souboru zapojil i nejmladší členy rodiny. Po revoluci obnovil kytarovou kapelu pod názvem Nonet Jožky Feča. Během svého života Jožka Fečo skládal, psal písně i libreta a pochopitelně hrál virtuosně na housle. Vytvořil více než 250 skladeb, včetně muzikálů pro děti i dospělé. Zároveň se věnoval i literární oblasti – psal básně, úvahy, bajky a pohádky. Na sklonku roku 2013 nás bohužel navždy opustil.

Kde a kdy: Rock café /25. 5. 2015/VÝSTAVA: ZANIKLÝ SVĚT ROMŮ – LETY U PÍSKU

Výstava je historicky prvním pokusem veřejnosti představit skutečný život původních českých Romů a Sintů a jejich věznění v nacistických koncentračních táborech. První prezentaci výstavy zahájil dne 5. září 2007 ve Veletržním paláci v Praze prezident republiky Václav Klaus. Pro překvapivě velký zájem Výbor pro odškodnění romského holocaustu prezentaci výstavy opakoval ještě jednou v Praze a poté veřejnosti prezentovali po dobu dvou let v městech Ostrava, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Opava, Mladá Boleslav, Plzeň, Brno, Chomutov. Výstava na požádání Výboru pro odškodnění romského holocaustu zároveň slouží k poskytování informací o tom, co se Romům za nacismu stalo.Kde a kdy: České centrum Praha /26. 5. 2015/
VERNISÁŽ VÝSTAVY IVETY HORVÁTHOVÉ: DVOJÍ OSOBNOST

Výstavu obrazů a kreseb Ivety Horváthová už v podstatě charakterizuje její název. Sama autorka žije ve dvojím světě, který je ovlivněn její nemocí. Dvojí osobnost jí život někdy ztěžuje, ale občas umožňuje dívat se na svět okolo svébytným způsobem. Výtvarná díla pocházejí z tvorby v Ateliéru radostné tvorby (A.R.T.), který sdružuje umělce tvořící výtvarné umění zvané art brut. Iveta ve svých dílech uplatňuje svůj typický rukopis, opakování témat a používání jasných barev i jistou bezstarostnost.

Iveta Horváthová patří mezi renomované umělce art brut, její obrazy bylo možné zhlédnout na mnoha větších výstavách věnovaných tomuto umění v posledních desetiletích v Praze. Narodila se v roce 1967 v České Lípě. V dospělosti pracovala jako tkadlena či v nemocnici. Po dobu svého života se několikrát ocitla i na ulici. Malovat začala v 8 letech, od počátku s úspěchy ve školních soutěžích. Malování provází celý její život, v současné době se mu věnuje v ateliéru A.R.T.

Kde a kdy: Dům národnostních menšin /27. 5. 2015/VYPRÁVĚNÍ ROMSKÝCH PAMĚTNÍKŮ

Vakeribena neboli vyprávění představují spolu s romskými pohádkami základ lidové slovesnosti Romů. Do světa romských vypravěčů jste měli možnost vstoupit i vy! Romští pamětníci vás prostřednictvím nejrůznějších příběhů mohli zavést do života Romů v bývalém Československu. Z jejich vyprávění jste se mohli dozvědět třeba to, jak se žilo v osadách na východním Slovensku nebo naopak v oblasti jižní Moravy, kde Romové většinou bydleli pospolu s většinovým obyvatelstvem. Nechyběly ani historky o tom, v jakých situacích Romové používali kouzla a magii a jak se domlouvaly sňatky. Průvodci byli tři vypravěči – aktivista a herec Ladislav Goral, disident  Karel Holomek,  původní moravský Rom a Olga Fečová, zakladatelka dětského souboru Čhavorikani Luma a manželka významného romského primáše Jožky Feča. Jejich vzpomínky na poválečné Československo umocnily tradiční romské lidové písně v podání skvělých muzikantů.

Kde a kdy: Zahrádky Žižkov – Praha 3 /27. 5. 2015/, kostel sv. Václava – Praha 5 /28. 5. 2015/TANEČNÍ WORKSHOPY

Chtěli byste se naučit tančit temperamentní čardáše přímo na ulici v centru Prahy? Khamoro vám to umožní možná i příští rok! I letos jsme do programu zařadili oblíbené taneční workshopy pro širokou veřejnost na jednom z nejfrekventovanějších míst v centru české metropole – v ulici Na Příkopě. Do olašských čapášů vás mohli zasvětit členové brněnského tanečního souboru Merci, kteří svou precizností a rychlostí v tanci dokonce nadchli porotu i diváky jedné televizní talentové soutěže. Mohli jste tak zažít neopakovatelnou atmosféru a naučit se něco, na co běžně v tanečních nenarazíte!

Kde a kdy: Na Příkopě /28. 5. 2015/ 

PĚVECKÉ WORKSHOPY

Letošní Khamoro vám nabídlo i hlasovou průpravu. Pod širým nebem v centru Prahy jste se za doprovodu kytary mohli naučit zpívat mezinárodní romskou hymnu Djelem, djelem. A věřte, že pod vedení Jany Hejkrlíkové to byla hračka. Hudba a zpěv jsou odjakživa nedílnou součástí jejího života. Vyrostla v muzikantské rodině na lidové, bluessové i swingové muzice. S manželem Zdeňkem, který založil folkovou kapelu Nezmaři, tvořili folkové duo. A hlavně – dvanáct let vedla mezinárodní letní školu zpěvu. „Vnímám život jako šanson, který musím zpívat ze srdce, aby mi ho lidé věřili. Promíjím i občasnou neintonaci. Koneckonců ta se dá vždycky vyladit.“

Kde a kdy: Na Příkopě /28. 5. 2015/DEFILÉ

Pod modrým nebem zalitým sluncem zazněly procítěné písně ruských Romů a ohnivé rytmy španělských kytar doprovázené precizními výkony tanečníků flamenca. Nebo břeskný zvuk balkánských dechovek, který mnoho návštěvníků donutil k tanci přímo v historickém centru Prahy. Defilé je jednou z neoblíbenějších doprovodných akcí festivalu. Průvod všech umělců, kteří se doslova protančí a prozpívají historickým centrem Prahy, je neodmyslitelnou součástí Khamora. Na trase z Václavského na Staroměstské náměstí mohou kolemjdoucí v jednu chvíli a na jednom místě vidět širokou škálu žánrů romské hudby. Těšit jste se mohli i na dvacítku profesionálních i amatérských taneční souborů z celé České republiky. Pokud jste nezažili, nevíte, oč přicházíte!

Kde a kdy: Václavské náměstí /29. 5. 2015/DĚTSKÝ DEN „KHAMORORO“

Jak praví jedno romské přísloví – „Nane čhave, nane bacht – Nejsou děti, není štěstí“. Festival Khamoro i letos myslel na ty nejmenší a zařadil do programu pořádnou oslavu. Pro všechny byl připraven bohatý odpolední program plný zábavy, soutěží a dalších překvapení! Představila se skvělá hiphopová skupina Cincinaty nebo vystoupili malí i velcí tanečníci v rytmu moderní i tradiční romské hudby. Nechyběla ani módní přehlídka romských krojů, DJ, skákací hrad nebo malování na obličej. Celým programem provázeli mladí romští rapeři ze skupiny UGC.

Kde a kdy: Portheimka /29. 5. 2015/STREET BATTLE JAM

Rozhodli se nestát v koutě, ale poměřit své sily s ostatními tanečníky!  Street Battle Jam poprvé v historii Khamora nabídl taneční soutěž specifického tance, který vznikal přímo v ulicích chudinských čtvrtí na počátku 80. let a dodnes patří mezi nejznámější taneční styly ve světě. Jeho pestrost je tak široká, že se v něm prolínají prvky electra, popingu přes break dance až po akrobatický tanec zvaný tricking. Do soutěže se mohli přihlásit mladí lidé z celé České republiky. Součástí Street Dance Jamu byly také taneční workshopy pro všechny zájemce.  Celou soutěží provázel speaker Kyllo a DJ Fancy, Poeta a Akvamen.

 

Kde a kdy: Podnik /30. 5. 2015/MEZINÁRODNÍ SEMINÁŘ ROMSKÁ KULTURA V RŮZNÝCH SOCIÁLNÍCH KOTEXTECH

Součástí festivalu Khamoro jsou každoročně také odborné semináře, během nichž světoví odborníci z řad romské i neromské společnosti diskutují o těch nejpalčivějších tématech. Letos byla ústředním tématem dvoudenního semináře romská kultura v různých sociálních kontextech. Vychází se přitom z předpokladu, že právě kultura – a zvlášť romská hudba – je jedna z mála oblastí, ve které majorita pozitivně vnímá Romy. Romští a neromští experti a umělci z několika států  diskutovali a navrhovali řešení z různých aspektů – kulturního, sociologického, politického a ekonomického. Kromě toho se také diskutovalo o prezentaci Romů například ve filmech a o úloze romských umělců v boji proti předsudkům a stereotypům

 

Kde a kdy: Maďarské kulturní středisko /29. 5. - 30. 5. 2015/

 


 obalka katalog 2015

 

 

 

STÁHNĚTE SI KATALOG KHAMORO 2015 
Podrobné informace o koncertech, doprovodném programu,
odborných seminářích, o realizačním týmu,
medailonky známých osobností a další.

 

 

 

 

PARTNEŘI

partneri khamoro 2015